آشنایی با Cisco Integrated Management Controller(CIMC)

نویسنده: میثم خزایی
4 ماه پیش

آشنایی با Cisco Integrated Management Controller(CIMC)

سیسکو برای مدیریت سرورها از روش های گوناگونی استفاده می کند،Cisco Integrated Management Controller یا CIMC یکی از این روش ها برای مدیریت سرورهای سری C و S می باشد.

از CIMC برای دسترسی به کنسول سرور به منظور راه اندازی سرور، نصب سیستم عامل و همچنین به روزرسانی Firmware تمام قطعات سخت افزاری استفاده می گردد. CIMC یک کنترلر مدیریت بر روی مادربورد اصلی سرور است. بدین معنا که هر سرور به صورت پیش فرض از این قابلیت برخوردار بوده و نیازی به تهیه لایسنس ندارد.

رابط نرم افزاری برای مدیریت CIMC شامل Web UI، CLI، SNMP و XML API می باشد.

از مهم ترین مزایای CIMC می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیازی به تهیه لایسنس برای استفاده از CIMC نیست، چرا که در بسیاری از برندها برای استفاده از این قابلیت نیاز به تهیه لایسنس می باشد.
  • کاربری CIMC بسیار راحت می باشد.
  • تمام امکانات مورد نیاز برای مدیریت سرور از راه دور پیش بینی شده است و نیازی به دسترسی فیزیکی نیست.
  • وضعیت تمام منابع سرور قابل مشاهده است و در صورت بروز هر گونه مشکل در یکی از قطعات به سرعت در CIMC نشان داده می شود، همچنین با تنظیم SNMP روی CIMC می توان در نرم افزارهای Monitoring از وضعیت تمام قطعات اطلاع حاصل کرد.

در ادامه به بررسی منوهای نرم افزار CIMC می پردازیم:

منوی Chassis

Summary

با ورود به CIMC صفحه Summary شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت کلی سیستم، سریال، مدل و ... قابل مشاهده است.

Inventory

تمامی قطعات سخت افزاری به همراه مدل و Part Number در این بخش نمایش داده می شود.

CIMC Inventory

Sensors

در این بخش می توان از وضعیت برق مصرفی، میزان تعداد دور فن ها و درجه حرارت قطعات مختلف سرور مطلع گشت. به عنوان مثال بررسی دمای CPU

CIMC Sensors

Power Management

برای مدیریت برق مصرفی و در صورت لزوم محدود کردن آن برای کل سرور یا برخی از قطعات مانند CPU یا RAM می باشد. در این بخش میزان مصرف برق توسط قطعات مختلف نیز قابل مشاهده است.

CIMC Power Management

Faults and Logs

به منظور مشاهده خطاها و پیام های سیستم به این منو مراجعه شود.

CIMC Fault

منوی Compute

این منو شامل چندین Tab است که به دو نمونه از مهم ترین آن ها اشاره می گردد.

  • BIOS: در این بخش کلیه تغییرات مورد نیاز BIOS را می توان اعمال کرد. مهم ترین قسمت در این Tab تنظیم Boot Order است. همچنین تنظیمات مورد نیاز برای آماده سازی سرور برای محیط های Virtualization در این قسمت انجام می شود.

CIMC Bios

  • Power Policies: دو کار در این بخش قابل تنظیم است: اولا در صورت فراهم شدن برق، سرور در چه وضعیتی قرار گیرد. مثلا روشن شود یا خاموش بماند و یا در وضعیت قبل از قطعی برق قرار گیرد. ثانیا میزان دور Fan ها قابل تعیین است.

CIMC Power Policies

منوی Networking

گاهی سرور برای استفاده از قابلیت مجازی سازی شبکه از کارت های مخصوص به نام Cisco Virtual Interface Card (VIC) استفاده می کند. برای تنظیم این کارت و فراهم سازی پورت های مجازی شبکه شامل Ethernet، Fiber Channelاز این قسمت استفاده می شود.

منوی Storage

در این منو وضعیت سخت افزاری هارد های سرور و Virtual Drive قابل مشاهده است. در این بخش می توان Virtual Drive را حذف، اضافه و یا فرمت کرد. همچنین تنظیمات SD Card یا MicroSD Card همین جا صورت می پذیرد.

CIMC Storage

منوی Admin

User Management

به منظور مدیریت دسترسی کاربران از این منو استفاده می گردد.

CIMC User Manage

Networking

تنظیمات مربوط به CIMC و همچنین ACL برای دسترسی به CIMC و NTP در این قسمت قابل انجام است.

CIMC Networking

Communication Services

پیکر بندی HTTP ،HTTPS ،IPMI ،SNMP در این بخش انجام می شود.

CIMC Communication Services

vKVM

اگر بخواهیم با استفاده از یک ISO File و از راه دور یک سیستم عامل بر روی سرور نصب کنیم و یا قابلیت های سرور را Upgrade کنیم نیاز به یک Virtual Drive خواهیم داشت. مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

ابتدا گزینه Launch KVM را از منوهای بالا و سمت راست کلیک کرده و گزینه HTML Based KVM را انتخاب می کنیم. صفحه دیگری که کنسول سرور است باز خواهد شد.

vKVM

CIMC vKVM

سپس از منوی Virtual Media گزینه Activate Virtual Devices را انتخاب کرده تا قابلیت Virtual Drive فعال گردد. سپس از همین منو گزینه Map CD/DVD را انتخاب می کنیم تا فایل ISO را به این درایو مجازی Map کنیم.

vKVM

اکنون بعد از بوت مجدد سیستم می توان از این Virtual Drive برای بوت شدن و مثلا نصب یک سیستم عامل استفاده کرد.

180
0
0
نظرات