مفهوم Clustering در CUCM سیسکو

نویسنده: سینا مشیری
5 ماه پیش

مفهوم Clustering در CUCM سیسکو

Cluster به مجموعه ای متشکل از چندین سرور که هرکدام از این سرور ها می توانند نقش های مختلفی را بر عهده داشته باشند اطلاق می گردد. برای مثال در محصول CUCM سیسکو سرویس Cisco Call Manager می تواند به صورت Cluster ارایه گردد، در حالی که تعدادی دیگر وظیفه ی سرویس دهی Computer Telephony Integration (CTI) یا Trivial File Transfer Protocol (TFTP) را داشته باشند. نکته ای که باید به آن توجه شود این است یک سرور به تنهایی توانایی ارایه تمامی سرویس ها را دارد اما به منظور تقسیم بار بهتر است که این فرآیند بر روی چندین سرور توزیع شود.

 

مزایای Clustering در CUCM

از مزایای کلاسترینگ در محصول Call Manager سیسکو می توان به موارد زیر اشاره نمود که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم:

  • Scalability یا مقیاس پذیری
  • Redundancy
  • Central Point Of Administration
  • Load sharing یا تقسیم بار

Scalability یا مقیاس پذیری

استفاده از Clustering مقیاس پذیری را به مقدار قابل توجهی بالا می برد، به طوری که در هر Cluster امکان کنترل حداکثر چهل هزار Endpoint فراهم می گردد که در صورت نیاز می توان با استفاده از Megacluster این عدد را تا هشتاد هزار Endpoint به ازای هر Megacluster افزایش داد.

Redundancy

در صورت بروز اختلال در شبکه یا وجود مشکل در یک سرور با کمک Redundancy می توان از قطع شدن سرویس دهی به کاربران جلوگیری نمود.

Central Point Of Administration

اعمال تغییرات و مدیریت سیستم تنها بر روی یکی از سرور ها انجام خواهد شد و به صورت خودکار این تغییرات در بقیه ی سرور ها نیز اعمال می گردد.

Load sharing یا تقسیم بار

همان طور که در ابتدا اشاره شد می توان یک سرویس را بر روی چندین Node در Cluster ارایه داد که در این صورت تقسیم بار نیز انجام خواهد شد.

CUCM Cluster

هر CUCM Cluster از یک Publisher و در صورت نیاز، تعدادی Subscriber تشکیل می شود که همگی یک دیتابیس را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. اولین سروری که در هر Cluster نصب می شود Publisher و سرورهایی که بعد از آن در همان Cluster نصب می شوند Subscriber خواهند بود. یکی از نقش های اصلی Publisher را می توان نگه داری از دیتابیس اصلی نام برد. همچنین بر روی تمامی Subscriber های موجود در Cluster، یک نسخه از دیتابیسی که بر روی Publisher موجود است Replicate می شود؛ در صورت انجام تغییرات نیز ابتدا CUCM آن را بر روی دیتابیس موجود در Publisher می نویسد و سپس از طریق سرور Publisher تغییرات بر روی Subscriber ها نیز اعمال می شود.

CUCM Cluster

حداکثر تعداد Node ها در هر Cluster می تواند 20 سرور باشد، یک سرور در نقش Publisher و نوزده سرور دیگر عملکرد Subscriber را خواهند داشت، در صورت استفاده از Subscriber می توان نقش های مختلفی مانند TFTP، Media Resource، Call Processing و ... را میان Node های موجود دریک Cluster تقسیم نمود. نکته ی قابل توجه این است تنها می توان بر روی هشت Node سرویس Cisco Call Manager را فعال نمود تا نقش Call Processing را برعهده بگیرند.

 

95
0
0
نظرات